Bruxelles, 24. siječnja 2024. godine
Odbor za kulturu i obrazovanje danas je usvojio sporazum koji je postignut na trijalogu o Europskom aktu o slobodi medija (EMFA). Članica Odbora za kulturu i obrazovanje Željana Zovko izrazila je zadovoljstvo usvajanjem postignutog sporazuma,istaknuvši kako je Europska unija usvojenim sporazumom pokazala spremnost i odlučnost na zaštitu slobode i neovisnosti medija. Europski je parlament na listopadskoj plenarnoj sjednici u Strasbourgu usvojio svoje stajalište o Europskom aktu o slobodi medija, kojim želi obvezati države članice da osiguraju medijski pluralizam i zaštite medije od državnog, političkog, gospodarskog ili privatnog upletanja. Također, države članice dužne su osigurati da javni mediji raspolažu odgovarajućim, održivim i predvidljivim financijskim sredstvima dodijeljenima kroz višegodišnje proračune.
Neovisnost medija pod ozbiljnom je prijetnjom u nekim državama članicama EU-a, zbog čega je nužna zajednička akcija na razini Unije kako bi se zaštitile demokratske vrijednosti Europe.
Zaštita medijskog prostora od zlouporabe i malignih utjecaja ključna za dostupnost istinitih, neovisnih i provjerenih informacija europskim građanima. „Bez slobode i raznolikosti medija nema ni demokracije ni zaštite ljudskih prava jer su upravo mediji ključni za pristup građana istinitim i slobodnim informacijama te njihovo sudjelovanje u demokratskom životu svakog društva“, istaknula je Zovko. Jednako tako, EMFA je ključan za osiguranje kulturne i jezične raznolikost u EU s obzirom na ulogu medija kao nositelja kulturnog pluralizma. Države članice obvezne su poštovati pravo na raznolikost medijskog sadržaja i doprinositi stvaranju poticajnog medijskog okruženja osiguravanjem odgovarajućih okvirnih uvjeta.
U tekst izvješća uključeni su i amandmani koje je uložila Zovko, u kojima poziva na veću uredničku neovisnost, bolju zaštitu novinara u stvarnom i virtualnom svijetu, kao i poboljšanje pravila za veću transparentnost pružatelja medijskih usluga.
Podsjetimo, Zovko se kroz svoj rad u Odboru za kulturu i obrazovanje kontinuirano zalaže za osiguranje medijskih sloboda i pluralizma medija, kao i za osnaživanje kulturnog i kreativnog sektora Europske unije, osobito kroz usvojeno izvješće o potpori, oporavku i preobrazbi audiovizualnog i medijskog sektora Europske unije.