Split, 15. ožujka 2024. godine
Potpredsjednica Kluba zastupnika EPP -a i članica Odbora za kulturu i obrazovanje EP-a Željana Zovko organizirala je u Splitu konferenciju pod nazivom “Volontiranje kao pokretač napretka i dobrobiti društva i države”.
Događaj se odvio u dva panela, a uvodno obraćanje su osim zastupnice Zovko imali potpredsjednik Sabora RH i predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice Ante Sanader te splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban.
U svom izlaganju, Zovko je istaknula potporu Europskog parlamenta volonterskim aktivnostima, osobito kroz program Europske snage solidarnosti na kojem je i sama radila u okviru Odbora za kulturu i obrazovanje.
“Volontiranje je jedna od najplemenitijih aktivnosti koja potiče solidarnost i aktivno građanstvo te promiče naš europski identitet, koheziju i demokraciju. Volonteri su nesebični heroji našeg društva” – navela je Zovko, dodavši kako i Republika Hrvatska snažan naglasak stavlja na poticaj volonterizma kroz brojna tijela, što dovodi do rasta razine volonterskih aktivnosti diljem Hrvatske.
Jednako tako, Zovko je spomenula kako je u prethodnom mandatu u Odboru za razvoj radila na novom unaprijeđenom Mehanizmu Unije za civilnu zaštitu, uspostavi instrumenta rescEU, kao i postignućima i potrebama lokalnih organizacija civilne zaštite u Republici Hrvatskoj.
Na prvom panelu o valoriziranju učinaka volontiranja u prevenciji i solidarnosti u slučajevima prirodnih katastrofa, ugroza i siromaštva govorili su pored zastupnice Zovko i Ante Sanader, potpredsjednik Sabora RH i predsjednik Hrvatske vatrogasne zajednice, Tomislav Šuta, vijećnik Gradskog vijeća Splita, Edita Maretić Dimlić, viša savjetnica u Upravnom odjelu za zdravstvo, socijalnu skrb i demografiju te Drago Lelas, predsjednik Udruge Most.
“Trebamo mijenjati mentalitet koji nalaže da se svi poslovi trebaju platiti. Kroz volonterizam se stječe empatija kao i vještine poput timskog rada. Ujedno, mlade se volontiranjem ‘odvlači’ iz nepovoljnih situacija u kojima se nalaze, što se primarno odnosi na izoliranost, odnosno usamljenost kao najveću ‘bolest’ današnjice, o čemu dovoljno govori i činjenica da određene države kao, primjerice, Velika Britanija imaju formirana ministarstva posvećena tom problemu. Društvenim radom može se prevenirati, baš kao i ovisnost, vršnjačko nasilje i sl” – upozorila je Zovko.
Sudionicima se također obratila i dugogodišnja volonterka i dobitnica nagrade Ponos Hrvatske Ana Lešina u posebnom obraćanju.
Drugi panel pod nazivom “Volontiranje – poticaj za osobni i društveni razvoj u zaštiti najranjivijih skupina društva” je okupio Antoniju Škaro iz centra Juraj Bonači, Doris Nazor, voditeljicu volonterskog centra mladih SKAC_ST i Davora Bučevića, ravnatelja OŠ Bol i voditelja Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga, Hrvatske zajednice za Down sindrom, Down udruge u Splitu i sportske Down udruge “Bili tići”.