Željana Zovko

Objavljeno: 27.6.2017.

Konferencija i misa zahvalnica u sklopu Međunarodnog simpozija FPB/HIC 1991. – 2017.

Nakon što je 23. lipnja, prvoga dana Međunarodnog simpozija FPB/HIC 1991. – 2017. – koji je organiziralo Hrvatsko kulturno vijeće uz potporu Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH te Hrvatske matice iseljenika – otvorena izložba na kojoj su predstavljeni razni dokumenti, pisma, fotografije, mnoštvo novinskih akreditacija za strane dopisnike, radni dnevnici i sl., kao djelić onoga što je ostalo iz vremena Domovinskog rata i rada Foreign Press Bureaua, 24. lipnja u hotelu Westin održana je iznimno zanimljiva konferencija.

Konferencijom je moderirao Vice John Batarelo, nekadašnji djelatnik FPB-a. Na početku je sudionike pozdravio prof. dr. sc. Mate Granić, posebni izaslanik predsjednice RH Kolinde Grabar-Kitarović, pod čijim se visokim pokroviteljstvom odvijao cijeli simpozij. Potom je Dragan Lozančić, također bivši djelatnik FPB-a, izrekao uvodne komentare, osvrnuvši se na povijest FPB-a, zašto je osnovan, koji mu je bio cilj, tko je sve sudjelovao u radu FPB-a te koji su im bili izazovi u suradnji sa stranim dopisnicima, posebice s obzirom na to da je većina volontera i djelatnika FPB-a isto tako pristigla iz inozemstva kao druga generacija hrvatskih iseljenika te su i sami morali shvatiti što se zapravo zbiva i kako biti od pomoći.

Uslijedile su tri vrlo dobro osmišljene panelske rasprave, što opet treba zahvaliti organizacijskom odboru simpozija (Anti Belji, Draganu Lozančiću, Snježani Radoš, Mirku Volareviću i Vici Johnu Batarelu). Prva panelska rasprava govorila je o FPB-u iz perspektive državnih vlasti. Moderator je bio Tihomir Vinković s Hrvatskoga radija, a panelisti Vesna Škare-Ožbolt, tadašnja savjetnica u Uredu predsjednika zadužena za odnose s javnošću; Branko Salaj, tadašnji ministar informiranja, te Ante Beljo, tadašnji pomoćnik ministra informiranja i osnivač Hrvatskoga informativnog centra. Svaki je panelist iz svoje perspektive govorio o okolnostima u kojima je osnivan FPB. Naime, hrvatska Vlada teško se nosila s brzorastućim brojem stranih dopisnika, a osnovni je cilj bio suzbiti srpsku propagandu koja je u ono vrijeme bila proširena te zauzvrat stranim dopisnicima, dužnosnicima, međunarodnim organizacijama i cijeloj međunarodnoj javnosti ponuditi samo jedno – istinu.

Drugom panelskom raspravom moderirao je Hrvoje Krešić (N1 TV), a panelisti su bili strani dopisnici koji su bili poslani u Hrvatsku kako bi izvješćivali o ratu. Trojica panelista – Roy Gutman (SAD), bivši dopisnik Newsdaya i dobitnik Pulitzerove nagrade 1993. godine za međunarodno novinarstvo, autor knjige Svjedok genocida (1993.); Askold Krushelnycky (UK), bivši dopisnik The Sunday Timesa i The European Newspapera i Erich Rathfelder iz Njemačke – govorili su o svojim iskustvima u radu s FPB-om, kako su ispočetka gledali na rat u Hrvatskoj te kako se njihova perspektiva promijenila, a ispričali su i nekoliko zanimljivih (duhovitih) događaja koji su ipak uspjeli ostati u sjećanju unatoč silnom metežu i strahoti rata. Slušateljima je posebice bilo zanimljivo kad su im panelisti povjerili da je FPB njih izvješćivao i informirao, ali da su ponekad i oni izvješćivali FPB, pa i državne vlasti, jer su kao ratni izvjestitelji odlazili na bojišnice, “ondje gdje se sve događa”.

Treća panelska rasprava proširila se na cijelu dvoranu. Moderator Mislav Togonal (HRT) pokušao je u raspravu, osim panelista, uključiti što više sudionika te je nekoliko puta ustajao sa svojega mjesta i prolazio po dvorani postavljajući pitanja gostima i slušajući o njihovim dojmovima i iskustvima. Panelisti su bili zaposlenici i volonteri FPB-a – Mirko Volarević, Krešimir Macan, Jure Rudman, Franjo Beljo i Damir Vučić, te zastupnica u Europskom parlamentu Željana Zovko, koja je 2001. – 2002. bila na čelu sličnoga ureda u BiH (Foreign Press Office). Svatko je od njih govorio o svojim iskustvima u radu, također se prisjećajući nekih zanimljivih zgoda, ali i dramatičnih događaja, no svi su potvrdili kako su se došavši u FPB zatekli pred velikim izazovom kako da pridonesu u radu na promicanju istine o Domovinskom ratu te da im u tom vremenu nije bilo važno ni što će jesti, ni gdje će spavati jer su pred sobom imali tu važnu misiju koja im je povjerena kao mladim osobama, studentima, i koju nisu mogli iznevjeriti.

Konferenciju je zaključio Ante Beljo, osnivač HIC-a i nekadašnji šef tim mladim ljudima – volonterima i zaposlenicima FPB-a – koji je istaknuo kako je namjera simpozija bila prikazati ulogu koju je FPB imao u vrijeme Domovinskoga rata, a o kojoj se danas vrlo malo zna, te okupiti te ljude u povodu 25. godišnjice osnutka FPB-a kako bi im se izrazila zahvalnost za njihov doprinos u tim teškim vremenima hrvatske države.

Konferenciji su među ostalima nazočili i izaslanik ministra obrane kontraadmiral Robert Hranj, izaslanica državnog tajnika Zvonka Milasa iz Središnjega državnog ureda za Hrvate izvan RH gđa Antonija Nina Škoro, državna tajnica mr. sc. Zdravka Bušić (MVEP), general Željko Glasnović te predsjednica Hrvatske matice iseljenika Mirjana Piskulić.

Trodnevni simpozij završio je 25. lipnja svečanom misom zahvalnicom u crkvi Svete Mati Slobode (simbolično) te zajedničkom proslavom Dana državnosti Republike Hrvatske i druženjem volontera, podržavatelja, stranih novinara i njihovih obitelji u Boćarskom centru Špansko.

 

Copyright © Željana Zovko 2021. Sva prava pridržana.